Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pár slov o Ženském pěveckém sboru aneb jak to všechno začalo...

 

p3050368--2-.jpg

Ženský sbor v Blatnici byl založen v roce 2007. Nemá tedy dlouhé trvání, ale některé členky zpívají v chrámovém sboru od svého mládí a to i přes 50 let (Hesková Ludmila, Válková Jaroslava, Křiváková Anna a asi 10 let Kuřinová Anna, Janečková Anna, Bachanová Marie a Bílková Liba). Ostatní ženy jsou v našem sboru po založení v r. 2007.

 

Jak k založení přišlo? Když si v Blatnici založili pěvecký sbor muži v r. 2002, ženy nechtěly zůstat stranou a daly se s elánem do toho. Nejdříve se domluvily členky chrámového sboru a postupně se přidávaly ostatní ženy, které rády zpívají až z toho byl stálý ženksý sbor s 12-ti členkami, s průměrným stářím (nebo lépe mládím) 62 let.

Scházíme se pravidelně jedenkrát měsíčně vždy ve čtvrtek. Naše první vystoupení bylo na krojovém plese v Blatničce, kde jsme spolu s mužským sborem zpívali a tančili sedlcké. Pak následovalo svěcení sochy svatého Jana po její rekonstrukci a přehlídka ženských sborů na Antonínku, která měla velkou odezvu. Dále Slavnosti vína u Uh.Hradišti a dnes už tradiční vinobraní v Blatnici. A pak už to byla každá kultruní akce v obci – Beseda s důchodci, Dne matek, předhodové zpívání, pozvání do Brna na Slavnosti vína, kde byla naše obec garantem. Vystoupení na farním dnu, kde jsme daly dohromady také humornou scénku. Pak se stalo tradicí vystoupení na vinobraní v Blatnici, Slvanosti vína u Uh. Hradišti a to každoročně, beseda s důchodci, fašanková zabijačka pod blatnickýma búdama atd.

Na pozvání mužského sboru Výhonek jsme vystupovaly v Opavě. Tento mužský sbor je složen z mužů, kteří se na Severní Moravu přistěhovali, nebo přiženili a určtou dobu v něm působil i blatnický rodák Jan Bachan, jehož prostřednictvím se uskutečnilo i naše vystoupení.

V rámci družby se slovenským městem Myjava jsme vystupovali s tímto pásmem písní a sedlckými spolu s mužským sborem v roce 2009.
Také v okolích obcích jsme měli příležitostná vystoupení s pásmem svatebních písní v Hrozhové Lhotě, na předvánočním kolednování v Ostrožské Nové Vsi, nebo na Dnu řemesel v Hluku.

Myslím, že za tak krátkou dobu je naše činnost bohatá a doufáme, že ještě do budoucna svými písněmi potěšíme mnoho posluchačů u nás v Blatnici a rádi přijmeme pozvání i do okolních obcí.

Zpívání nám přináší radost a rádi se setkáváme na zkouškách, kde také nezapomínáme na narozeniny a svátky našich členek a vzájemně si blahopřejeme, zazpíváme a tak se odreagujeme od každodení práce, které máme všechny dostatek, i když jsme důchodkyně. Zpíváme většinou slovácké písně z okolí naší obce, ale letos jsme si připravily pro Klub důchodců ke dnu matek písně Karla Hašlera poroložené básněmi a různým povídáním.

Do budoucna chceme přispět našim vystoupením v listopadu, kdy se koná předhodové zpívání a připravíme také pásmo koled na vánoční zpívání u stromečku.

Letos jsme se rozloučily s jednou naší členkou, paní Ludmilou Heskovou, která zemřela po těžkém úraze. Nahradila ji paní Marie Kunovjánková.

Všem členkám přeji hodně zdraví a elánu, aby ještě dlouho svým zpíváním dělaly radost sobě i jiným.


Seznam členek Ženského pěveckého sboru:
vedoucí sboru - Anna Křiváková
členky – Libuše Bílková, Marie Bachanová, Božena Chabičová, Anna Janečková,

Květoslava Grňáková, Anna Kuřinová, Marie Kuřinová, Marie Kunovjánková,

Marie Křápková, Marie Nováková, Jaroslava Válková.

Kontakt: tel. 776 668 625

Autor článku: Anna Křiváková