Jdi na obsah Jdi na menu
 


O vzniku a historii cimbálové muziky v Blatnici

23. 2. 2012

krestcm5.jpg
 

 

 

 

Vavřínek je dětský folklorní soubor z Blatnice pod Svatým Antonínkem. Vznikl před více jak pěti lety z iniciativy pana Grňáka a paní Zdislavy Kuřinové za vydatné podpory tehdejšího starosty Josefa Vavříka. Od samého začátku byl tanec Vavřínku doprovázen cimbálovou muzikou. Cimbálovou muziku vedl pan Jaroslav Smutný, dlouholetý folklorní nadšenec, pod jehož rukama vyrostl soubor Radošov. Mnoho malých dětí i mladých lidí ovlivnil na celý život svojí obětavou výchovou k lidové písničce.

     Se stejným fortelem i láskou se pustil do práce i v Blatnici pod Svatým Antonínkem. Prostory k nacvičování jak taneční složky tak muziky byly ochotně poskytnuty v prostorách školy panem ředitelem Čerešňákem. V cimbálové muzice zpočátku hrály děti Jan Nožička, Lenka Těthalová, Marek Tyllich, Jakub Prachař, Jan Sekula, Marek Kotača, Dominik Vajčner, Kateřina Chabičová, Martin Chabiča, Jan Loutchan, Kristýna Motyčková, Michaela Kubicová , Lída Janásová, Hanka Nejeschlebová, Petr Moštěk. Po dobu dvou let cvičily dvě muziky zvlášť. Říkali jsme jim Mála cimbálka a Velká cimbálka. Velmi často jsme hrávali společně. Samostatné vystoupení měla malá cimbálka na pouti Svatého Antonínka v roce 2009 a na Veletrhu škol v Hodoníně na podzim roku 2009, hráli na zahájení a ukončení školního roku 2008, 2009, na obecním úřadu hráli při rozlučce daváťáků. Při nahrávaní do Českého rozhlasu Brno, tato malá cimbálka absolutně nadchla pana redaktora Jaromíra Ostrého. Ten pozval cimbálku a Vavřínek na natáčení do Brna a na vystoupení na náměstí Svobody. Děcka hrála v Hradišti, na Ozvěnách Horňáckých slavností ve Velké nad Veličkou, na Myjavě, na mnoha akcích v Blatnici. Počet společných vystoupení se již snad ani nedá spočítat.

     Velká cimbálka si letos dává krátký oddech, aby její členové mohli vykonat maturitní zkoušky. Jistě je tato přestávka jen limitovaným oddechem a mládežníci se dají znovu do kupy.

     Děcka z malé cimbálky mají zatím času dost, tak pravidelně zkouší a to ve složení Jakub Prachař, Marek Tyllich, Míša Kubicová, Jan Sekula, Martin Chabiča a přidala se k nám cimbalistka Petra Varsamisová. Abychom posílili zodpovědnost ke skupině, rozhodli jsme se v prosinci 2010, že si po pěti letech anonymního hraní dáme název. Hledali jsme mezi písničkami o Blatnici a našli jsme písničku U Antonínka studánečka. A aby bylo jasné, která studánečka, tak jsme si přidali slůvko blatnická. Název byl všemi hlasy schválen a naše cimbálová muzika hrdě ponese název BLATNICKÁ STUDÁNEČKA.

            Při vzniku názvu jsme zažili i vtipné glosování. Pan Smutný pronesl. No. Tak teď to je studánečka a za dva roky to bude Studánka. Někdo pak řekl, no toš, a pak to bude Studňa a až budeme úplně staří, tak to bude Vyschlá studňa.

            Do doby, než tito mladí lidé budou starci a staré dámy uplyne ještě strašně moc času. Přejme jim všichni z hlubokého srdce, aby jim láska k lidové písničce roubila cestu životem, aby přátelství a pocit zodpovědnosti k cimbálové muzice byl pro ně jednou odměněn velkou hromadou nádherných vzpomínek a aby pan Smutný vedle nich ještě dlouho stál s láskou a předával jim své hluboké znalosti. Přejme těmto -  zatím dětem (už dlouho ne dětem), aby měly stále podporu ve svých rodičích a ve vedení obce a přejme jim, aby vždy zůstávaly součástí tanečního folklorního souboru Vavřínek.

 Děcka, ať vás to baví, ať vaše cesta mezi písničkami je dlouhá, plná úspěchů a radosti ze společného hraní.                              
To Vám přeje Vaše organizační vedoucí Jitka Kubicová

Autor: RNDr. Jitka Kubicová
 
Jak šel čas s cimbálovou muzikou se můžete podívat ve fotogalerii dole.

 

Náhledy fotografií ze složky CM - tak šel čas