Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křest cimbálové muziky Blatnická Studánečka - Krojový ples 12.2.2011

23. 2. 2012

Cimbálová muzika Blatnická Studánečka

Již několik let reprezentuje Blatnici pod Svatým Antonínkem, při nejrůznějších příležitostech, seskupení mladých muzikantů, které vešlo do povědomí jako dětská cimbálová muzika z Blatnice.

Od jejího založení panem Antonínem Grňákem, před několika lety, prošlo muzikou několik dětských muzikantů. Někdo pobyl krátce, jiný zůstal věrný po celou dobu.
Umělecký vedoucí pan Jaroslav Smutný vedl muziku tak, že každé vystoupení s primášem Janem Nožičkou mělo úspěch a pozorný posluchač mohl zaznamenat kvalitativní posuny celé muziky. A když už mluvím o muzice cimbálové, nemohu nezmínit skvělý cimbál Lenky Těthalové, která svoje muzikantské dovednosti uplatňovala v muzice od jejího založení.

Postupně, jak muzikantů přibývalo, rozdělila se muzika na dvě uskupení, na Malou a Velkou cimbálku. V Malé hráli ti služebně, ale i věkově mladší a méně zkušenější, ve Velké potom ti, kteří už měli nějakou tu muzikantkou zkušenost za sebou.
A jak už velí zákony života, vše plyne a vyvíjí se. Ze členů Mladé cimbálky se postupně stali platní muzikanti a členům Velké cimbálky bohužel ubylo volného času, zato přibylo studijních povinností.

Děti z mladé cimbálky ale chtěly v hraní pokračovat a jak je známo, když se chce, všechno jde. Osud tedy mladým muzikantům nadělil paní učitelku Jitku Kubicovou, která se zásadním způsobem zasadila o to, aby děti v Blatnici i nadále rozdávaly radost prostřednictvím houslí, cimbálu, basy, klarinetu, violy....
A protože to paní učitelka Kubicová vzala „z gruntu“, proběhl  dne 12. 2. 2011 u příležitosti krojového plesu v Blatnici pod Svatým Antonínkem křest mladé cimbálové muziky, která dostala název Blatnická Studánečka.
Samotný křest uvedla paní učitelka Kubicová, a umělecký vedoucí muziky pan Smutný připil na zdar tohoto nového uskupení.
Vystoupení, kterým Blatnická Studánečka na tomto plese doprovázela folklorní soubor Vavřínek a sboreček, se mladým muzikantům povedlo a jistě potěšilo všechny přítomné.

Na videích můžete vidět tyto muzikanty:
Jakub Prachař + Marek Tyllich – prim (terc)
Lenka Těthalová – cimbál
Michaela Kubicová – basa
Jan Sekula – klarinet

Sboreček děvčat nám zazpíval písničky Křepelenka (part 4) Bobovník (part 5), Na tom našem natoni, Hluboký járečku (part 6).

Jména dívek z videí číslo 5. A 6. (zleva):
Lucie Janíková, Martina Lancuchová, Veronika Prachařová, Petra Varsamisová, Eliška Pomajbíková, Michaela Janíková a Kristýna Žufanová.

Datum křtu je téměř magické, jméno cimbálky je dle slov pana starosty poetické, nezbývá tedy než Blatnické Studánečce popřát, aby její fungování bylo idylické.

autor: Miroslava Prachařová
 

Na videa z křestu cimbálové muziky Blatnická Studánečka se můžete podívat zde:

U Antonínka studánečka:

Křepelenka křepelala:

Bobovník:

 
Křest cimbálové muziky Blatnická Studánečka 

Náhledy fotografií ze složky Křest CM Blatnická Studánečka